Zaproszenie do publikacji Studia Historiae Oeconomicae vol. 37 (2019)

 

Call for Papers: WOMEN AND ECONOMY/ KOBIETA I GOSPODARKA

 

Rola kobiet w życiu społecznym i gospodarczym jest obecnie jednym z istotnych zagadnień eksplorowanych przez naukę. W związku z powyższym chcielibyśmy zachęcić badaczy do współpracy w poszerzaniu wiedzy na temat roli kobiet w życiu gospodarczym z perspektywy historii społecznej i gospodarczej. Świat pieniądza, ekonomii i gospodarki często stereotypowo uważny jest za świat męski. W naszym przeświadczeniu kobiety odgrywały i odgrywają w nim ważną rolę. Uczestniczyły w życiu gospodarczym jako pracownice albo bezrobotne, producentki i konsumentki dóbr, kreatorki nowych produktów i rozwiązań organizacyjnych oraz pełniły różnego rodzaju funkcje w instytucjach gospodarczych, itd. Istotne znaczenie dla tematu ma również pozostawanie kobiet poza rynkiem pracy i związane z tym implikacje społeczno-ekonomiczne. Każde z powyższych zagadnień dotyczyło zarówno gospodarki wolnorynkowej jaki i centralnie sterowanej i zawiera w sobie ważne pytania badawcze z punktu widzenia społeczno – gospodarczej historii kobiet.

Proponowane zagadnienia:

- praca i bezrobocie kobiet (aktywność zawodowa);

- kobiety przedsiębiorcy;

- identyfikacja płciowa w gospodarce;

- „szklany sufit”;

- nierówność zarobków;

- kobiety w gospodarce planowej;

- kobiety w gospodarce kapitalistycznej;

- kobiety w związkach zawodowych i związki zawodowe kobiece;

- kobiety jako konsumentki (towary i marketing nakierowane na kobiety);

- łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych;

- paca nieodpłatna, praca domowa;

- opinie na temat pracy kobiet i ich udziału w życiu gospodarczym;

 Tom 37 Studia Historiae Oeconomicae za rok 2019 zostanie opublikowany online na platformie SCIENDO/DeGruyter oraz w formie tradycyjnej. Czasopismo jest indeksowane w następujących serwisach: Arianta; Baidu Scholar; BazEkon; Cabell's Directory; Celdes; CNKI Scholar (China National Knowledge Infrastructure); CNPIEC; EBSCO (relevant databases); EBSCO Discovery Service; EconBiz; ECONIS; Genamics JournalSeek; Google Scholar; J-Gate; JournalTOCs; KESLI-NDSL (Korean National Discovery for Science Leaders); Naviga (Softweco); Primo Central (ExLibris); ReadCube; Research Papers in Economics (RePEc); ResearchGate; Sherpa/RoMEO; Summon (Serials Solutions/ProQuest); TDNet; Ulrich's Periodicals Directory/ulrichsweb; WanFang Data; WorldCat OCLC).

Ponadto SHO otrzymało rekomendację do punktacji i finansowania w Ministerialnym Konkursie wsparcia dla Czasopism Naukowych za lata 2019-2020.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z redakcją: dr hab. Lucyna Błażejczyk-Majka (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.), dr hab. Tadeusz Janicki, prof. UAM (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.)